Oferty pracy Gliwice

Jaką pracę mogą podjąć Ukraińcy w Gliwicach?

Ukraińcy mają obecnie swobodny dostęp do rynku pracy w Polsce – po wejściu w życie specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa mogą oni podejmować pracę w Polsce na uproszczonych zasadach. Wielu pracodawców upatruje w tym szansę na zapełnienie luk kadrowych w swoich firmach. Dotyczy to między innymi przedsiębiorstw z branż budowlanych, przetwórstwa przemysłowego, transportowej czy IT. Niemniej dostępność ofert może różnić się znacznie zależnie od regionu. W jakich zawodach łatwo znajdą pracę w Gliwicach obywatele Ukrainy? Podpowiadamy.

Praca dla Ukraińców w Gliwicach

Rozglądający się na pracą w województwie śląskim obywatele Ukrainy powinni wiedzieć, że jest to region kraju o bardzo niskim poziomie bezrobocia. Zatrudnienie nierzadko jest tu możliwe od ręki, w szczególności w przemyśle (przetwórstwie przemysłowym, w tym w branży chemicznej, maszynowej, motoryzacyjnej, hutniczej, a także w energetyce), budownictwie, IT czy usługach dla biznesu. Co więcej, Gliwice znajdują się w obrębie największego okręgu przemysłowego w Polsce oraz należą do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Oba te fakty mają ogromne znaczenie dla osób szukających tu pracy. Z uwagi na bardzo dobrze rozwiniętą komunikację między miastami metropolii i poszerzony rynek pracy, osoby rozglądające się za zatrudnieniem często biorą pod uwagę kilka okolicznych miejscowości. Ukrainiec mieszkający w Gliwicach powinien zatem sprawdzać ogłoszenia także np. z Rudy Śląskiej, Chorzowa, Bytomia, Katowic czy Tarnowskich Gór.

Oceniając swoje szanse na szybkie znalezienie pracy dla uchodźców, warto wziąć pod uwagę wyniki badania Barometr zawodów. Jest to prognoza zapotrzebowania na przedstawicieli poszczególnych zawodów w określonej okolicy. Przykładowo, zgodnie z Barometrem zawodów, w 2023 r. w Gliwicach praca powinna być szczególnie łatwo dostępna dla:

  • lekarzy, pielęgniarek i położnych,
  • psychologów i psychoterapeutów,
  • nauczycieli różnych specjalności (przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych).

Ukrainiec, który chce podjąć pracę w oświacie lub opiece medycznej, musi potwierdzić swoje kwalifikacje w Polsce. Warto pamiętać, że jeśli chodzi o oświatę, w wielu placówkach zatrudniani są asystenci nauczyciela z językiem ukraińskim/rosyjskim. Ukraińcy medycy mają z kolei obecnie ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy – warto sprawdzić zakładkę Praca dla personelu medycznego z Ukrainy (Робота для медичного персоналу з України) na stronie rządowej: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.

Inne zawody deficytowe w Gliwicach, które mogą wziąć pod uwagę osoby szukające pracy dla Ukraińców, to:

  • budownictwo i urbanistyka – betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, murarze i tynkarze, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani, pracownicy robót wykończeniowych, geodeci i kartografowie, mechanicy pojazdów samochodowych,
  • transport – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych,
  • przemysł – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
  • szkolnictwo – nauczyciele przedszkoli, nauczyciele klas I-III, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, pedagodzy, instruktorzy nauki jazdy,
  • opieka medyczna – ratownicy medyczni,
  • gastronomia – szefowie kuchni, kucharze,
  • finanse – samodzielni księgowi, inni pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

Jak znaleźć pracę w powiecie gliwickim?

Ukraińcy mają możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Dzięki temu uzyskują dostęp m.in. do bezpłatnego poradnictwa zawodowego, dofinansowań np. na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, szkoleń oraz innych form wsparcia. W urzędzie znajdują się także oczywiście oferty pracy. Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach mieści się na pl. Inwalidów Wojennych 12, 44-100 Gliwice. Kontaktowy numer telefonu: 32 444 23 00, adres e-mail: sekretariat@pup.gliwice.pl. Obsługa bezrobotnych odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 7:45-15:00. Ogłoszenia z urzędu publikowane są również w internetowej Centralnej Bazie Ofert Pracy – strona ma m.in. ukraińską i rosyjską wersję językową.

Oferty typu praca Gliwice dostępne są także na portalach rekrutacyjnych, np. praca.pl. Platforma ta umożliwia wyszukiwanie ofert również w języku ukraińskim.

Wiadomości Gliwice

About Author

Może Cię także zainteresować:

Oferty pracy Gliwice

Oferta pracy – Sprzątanie biur – ETAT dla osoby z ORZECZENIEM Praca w ZPCHR Gliwice – dobry dojazd pod sam obiekt (Gliwice)

„EZT” to firma z ponad 30 letnim doświadczeniem w branży usług czystościowych. Aktualnie poszukujemy osoby utrzymanie czystości wewnątrz obiektu w
Oferty pracy Gliwice

Oferta pracy Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Rybarzowice, Gliwice – Pracownik porządkowy

U W A G A  ! ! ! Aplikacje bez klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych nie będą brane pod
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Więcej
AKCEPTUJĘ