Nauka i technika

Odkrycie w Kluczkowicach: Niezwykłe figurki Ozyrysa z Lubelszczyzny

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o odkryciu w Kluczkowicach (woj. lubelskie) dwóch starożytnych egipskich figur przedstawiających boga Ozyrysa oraz popiersia Bachusa – rzymskiego boga wina.

Niezwykłe odkrycie na terenie naszego województwa sprawia, że pojawiają się wątpliwości dotyczące autentyczności zabytków – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków (LWKZ) na swoim profilu na Facebooku.

Rok po odkryciu zabytków, naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania w miejscu ich znalezienia. Przy użyciu nowatorskich technik oraz współczesnych narzędzi, odkryli, że figurek należy do starożytnego egipskiego kultu.

Krzysztof Kozłowski, poszukiwacz zabytków, odkrył dwie figurek wykonane z brązu w Kluczkowicach w maju 2022 r. Podczas przeszukiwania okolicy, dostrzegł „faraona” i „boginię”. Jego wykopki zostały zgłoszone do lokalnego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Analizując zabytki, naukowcy odkryli, że są one związane z starożytnym egipskim kultem. Uzyskano to dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik i narzędzi.

LWKZ poinformował, że odkryte figurki przedstawiały postać Ozyrysa – boga śmierci i odrodzonego życia w mitologii egipskiej, a także sędziego zmarłych oraz Bachusa, rzymskiego boga wina, płodności, dzikiej natury i zabawy.

Ciekawym odkryciem jest znalezisko egipskich figur Ozyrysa w miejscowości Kluczkowice. Pochodzą one z okresu Ptolemejskiego i odkrył je polski archeolog. Szczegółowe informacje na temat tego wyjątkowego odkrycia można znaleźć na stronie internetowej naukawpolsce.pl.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wiadomości Gliwice

About Author

Może Cię także zainteresować:

Nauka i technika

Ogólnopolska Konferencja Operatorów Komunikacji Elektronicznej, 23-24 maja 2022 roku, Hotel Nosalowy Dwór, Zakopane

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej oraz Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji
Nauka i technika

AV-Poland 2022 – wybrane wnioski

Przezwyciężenie bariery, jaką jest brak akceptacji społecznej dla pojazdów autonomicznych (AV) i obawy dotyczące ich bezpieczeństwa, jest równie istotne dla
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Więcej
AKCEPTUJĘ