Nauka i technika

Tropiąc meteoryty – najstarsze kawałki materii na Ziemi

Meteoryty, najstarsze kawałki materii znalezione na Ziemi, mają wiek precyzyjnie wyliczony na 4,567 mld lat. Jak można znaleźć własny meteoryt i jak go rozpoznać? Prof. Szymon Kozłowski, astronom i ekspert od meteorytów, opowie także, gdzie w Polsce można znaleźć ich najwięcej.

Planetoida została odkryta przez węgierskiego astronoma Krisztiána Sárneczkego 20 stycznia br. o godz. 22.48 w Obserwatorium Konkoly na Węgrzech. Natychmiastowe powiadomienie innych astronomów na świecie doprowadziło do potwierdzenia odkrycia za pomocą teleskopów. Naukowcy obliczyli, że planetoida uderzy w Ziemię za mniej niż trzy godziny. Zdarzenie miało miejsce 21 stycznia br. o godz. 1.32 w nocy, około 50-100 km na zachód od Berlina. Bryła materii rozpadła się na wiele małych fragmentów, które zakończyły swą kosmiczną podróż w pobliżu niemieckiej stolicy.

NIEPOZORNY KAMYK SPOD BERLINA

“Gdy już poznaliśmy przybliżone miejsce spadku, pozostało pojechać i poszukać pozostałości tej małej planetoidy, czyli leżących na ziemi meteorytów. Pierwsza grupa poszukiwaczy, która dotarła na miejsce pochodziła z Polski. Czwartego dnia po spadku na Ziemię znaleźli oni pierwszy meteoryt o wadze 171 g” – wspomina prof. Szymon Kozłowski, astronom pracujący w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, a przy tym członek Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

Okazało się, że znaleziony okaz jest bardzo nietypowy. Wyglądał zupełnie inaczej niż najczęściej spotykane meteoryty, dlatego wszyscy tak długo go szukali. Ba! – ślady wokół wskazywały, że był wielokrotnie mijany i nierozpoznany przez innych poszukiwaczy.

To drugi spadek tak specyficznych meteorytów kamiennych w historii Europy – achondrytów, czyli fragmentów z powierzchni dużej planetoidy lub planety.

Aby dowiedzieć się więcej o tropieniu meteorytów i odkrywaniu najstarszych kawałków materii na Ziemi, odwiedź stronę Nauka w Polsce.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wiadomości Gliwice

About Author

Może Cię także zainteresować:

Nauka i technika

Ogólnopolska Konferencja Operatorów Komunikacji Elektronicznej, 23-24 maja 2022 roku, Hotel Nosalowy Dwór, Zakopane

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej oraz Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji
Nauka i technika

AV-Poland 2022 – wybrane wnioski

Przezwyciężenie bariery, jaką jest brak akceptacji społecznej dla pojazdów autonomicznych (AV) i obawy dotyczące ich bezpieczeństwa, jest równie istotne dla
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Więcej
AKCEPTUJĘ