Kultura

Gliwice: `Zapis socjologiczny` Zofii Rydet wpisany na listę UNESCO!

Twórczość Zofii Rydet, znana jako „Zapis socjologiczny”, została umieszczona na Polskiej Krajowej Liście Programu UNESCO Pamięć Świata, która dokumentuje niematerialne dziedzictwo kulturowe Polski. Rydet przez wiele lat mieszkała i pracowała w Gliwicach.

Zofia Rydet rozpoczęła zdjęcia do swojego największego cyklu w 1978 roku, kiedy zbliżała się powoli do siedemdziesiątki. Pod koniec swojego życia twórczego, znana już wtedy szerszej publiczności, stworzyła jedno z największych dzieł w historii polskiej fotografii – „Zapis socjologiczny 1978–1990”. Ten cykl składa się z około dwudziestu tysięcy zdjęć, głównie portretów Polaków we wnętrzach, w znakomitej większości mieszkańców wsi.

Zapis miał być odzwierciedleniem zmieniającej się rzeczywistości, mającym utrwalić to, co już przemija i co wkrótce może stać się nie do pojęcia. Ma ukazać człowieka w jego codziennym otoczeniu, wśród dekoracji wnętrza, które jednocześnie odsłaniają jego psychikę, czasem mówiąc więcej niż on sam – mówiła o swoim projekcie sama Zofia Rydet.

Zofia Rydet rozpoczęła swoją przygodę z fotografią w połowie lat 50., kiedy to dołączyła do gliwickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Mieszkała przez wiele lat w Gliwicach i rozpoczęła pracę nad „Zapisem…” jako doświadczona artystka. Jej celem było ukazanie człowieka poprzez przedmioty, którymi się otacza. Fotografowała portrety osób, a następnie oddzielnie ich domy, fragmenty ścian, drzwi, okna, ubrania itd. Z czasem zaczęła również fotografować wnętrza, zarówno wiejskie chałupy, jak i mieszkania w mieście, a nawet pokoje w akademikach.

Zapis Socjologiczny Zofii Rydet został zdygitalizowany kilka lat temu i udostępniony publicznie na stronie www.zofiarydet.com/zapis/pl. Dzięki przedsięwzięciu Fundacji im. Zofii Rydet, Fundacji Sztuk Wizualnych, Muzeum w Gliwicach i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach działań powstała również monograficzna wystawa oraz wydana w 2017 roku publikacja „Zapis” z eseju Wojciecha Nowickiego, poświęcona monumentalnemu cyklowi artystki. Album zawiera niemal 200 zdjęć oraz ilustrowane kalendarium życia fotografki i jest nadal dostępny do kupienia w księgarni internetowej Muzeum w Gliwicach lub w Willi Caro – przypomina Grzegorz Krawczyk, kierownik programowy Muzeum w Gliwicach.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wiadomości Gliwice

About Author

Może Cię także zainteresować:

Kultura

Częstochowa: Hot Jazz Spring

Ideą festiwalu jest pielęgnowanie jazzowych tradycji – prezentowanie grup uprawiających najstarsze podgatunki synkopowanej, improwizowanej muzyki, od dixielandu i jazzu nowoorleańskiego
Kultura

W Warszawie wystartował cykl JAZZ PO POLSKU „Live Sessions”

Zespoły, które wystąpią w niedzielne wieczory w najbliższym czasie w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Live Sessions” to Ignacy Wiśniewski
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Więcej
AKCEPTUJĘ