Gospodarka / Biznes

Nowy tytuł: Nowa trasa kolejowa S11 Koszalin-Bobolice otwarta dla podróżnych

Piąta edycja Dnia Polskiej Muzyki to szansa dla nas wszystkich, aby włączyć się do promowania i słuchania rodzimej muzyki i docenienia jej znaczenia dla polskiej kultury i gospodarki. Poprzez tę akcję chcemy dać twórcom szansę na uzyskanie większych możliwości rozwoju artystycznego.

Ministerstwo Infrastruktury z radością poinformowało, że kierowcy mają już możliwość korzystanie z nowego odcinka drogi ekspresowej S11 łączącego Koszalin i Bobolice w województwie zachodniopomorskim. Trasa ta o długości 48 km wnosi znaczący wkład w rozbudowę sieci polskich dróg szybkiego ruchu, tj. autostrad i dróg ekspresowych, która obecnie przekracza 5 tys. km.

Realizacja planów budowy drogi ekspresowej S11 – drogi życia dla Pomorza Środkowego – została zapoczątkowana w 2017 roku. Obecnie, w rezultacie wytężonej pracy, kierowcy mają do dyspozycji prawie 50 km nowej drogi ekspresowej. Niebawem zostanie oddany do użytku kolejny odcinek, aż do Szczecinka. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiada, że wszelkie marzenia o Polsce dobrze skomunikowanej i równomiernie się rozwijającej będą spełnione – budowana jest spójna sieć drogowa w każdym regionie kraju.

Dzięki inwestycjom w infrastrukturę, szczególnie w postaci drogi w Środkowym Pomorzu, bariery wzrostu gospodarczego i rozwoju zostały usunięte. To właśnie dzięki niej mieszkańcy Bobolic, Szczecinka i okolic będą mogli się cieszyć lepszym życiem i nowymi miejscami pracy. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że dzięki tej drodze przedsiębiorcy będą mieli możliwość dojazdu do tych regionów, co z kolei pozwoli na przyciągnięcie turystów i wzrost gospodarczy.

Realizacja trzech etapów budowy

Budowa S11 Koszalin – Bobolice była podzielona na trzy etapy realizacyjne, których zakończenie planowane jest na lipiec 2021 roku. Będzie to 16,8 km odcinek Koszalin – Zegrze Pomorskie wybudowany przez firmę Budimex, 19,3 km Zegrze Pomorskie – Kłanino zrealizowane przez Mostostal oraz fragment Kłanino – Bobolice o długości 11,6 km przez konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud.

Realizacja kontraktów dla projektu S11 Koszalin – Bobolice dotyczyła formuły Projektuj i buduj, z uwzględnieniem opracowania projektów budowlanych tych odcinków. Inwestycja obejmowała budowę nowego śladu drogowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, taką jak węzły drogowe Zegrze Pomorskie, Kłanino i Głodowa, a także Miejsca Obsługi Podróżnych w Niekłonicach i Darginiach oraz obwodu utrzymania drogi ekspresowej.

Na Miejscach Obsługi Podróżnych znajdować się będą parkingi i toalety, a w przyszłości po wyłonieniu odpowiednich wykonawców, na wybranych miejscach, pojawią się stacje paliw i restauracje. Na końcowym odcinku drogi, węźle Bobolice, powstanie też obwód utrzymania drogi ekspresowej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w sierpniu tego roku umowę na realizację kolejnego odcinka drogi S11 od Bobolic do Szczecinka. Prace rozpoczną się w przyszłym roku, a zakończenie budowy planowane jest na 2026 r.

Korzyści dla mieszkańców i kierowców

Ruch tranzytowy na DK11 zostanie przesunięty na S11, dzięki czemu zostaną wyeliminowane korki tworzące się w centrum Koszalina i Bobolic, szczególnie w okresie wakacyjnym. Ta nowa, szybsza trasa pozwoli na zmniejszenie czasu przejazdu, a także zwiększy komfort i bezpieczeństwo podróży.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Inwestycja drogi ekspresowej S11 Koszalin – Bobolice została zakończona w 2022 r. i zyskała dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w kwocie 856 mln zł. Wartość całej inwestycji, włącznie z nadzorem, wykupem gruntów i innymi kosztami, wyniosła ponad 1,7 mld zł.

S11 to droga ekspresowa łącząca cztery województwa – Pomorze Środkowe, Wielkopolskę, Łódzkie i Śląskie. Do 2030 roku trasa S11 przeciągnie się przez Kołobrzeg, Piłę, Poznań, Kępno i Aglomerację Śląską. Całkowita długość trasy wyniesie ponad 580 km, a wraz z odcinkiem S6 stanowiącym połączenie z Koszalinem, będzie to blisko 620 km. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji ok. 200 km trasy S11. Prace nad kolejnymi odcinkami są już w toku, a za rok lub dwa dojazd z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie zajmie niecałe 5 godzin.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w treści komunikatów publikowanych w serwisie PAP, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wiadomości Gliwice

About Author

Może Cię także zainteresować:

Gospodarka / Biznes

MOSTOSTAL ZABRZE SA (4/2022) Podpisanie aneksu do listu intencyjnego zawartego przez spółkę zależną z Mercury Engineering Polska Sp. z o.o.

W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 32/2021 z dnia 4 października 2021 roku w sprawie zawarcia listu intencyjnego dotyczącego realizacji
Gospodarka / Biznes

MOSTOSTAL ZABRZE SA (5/2022) Zawarcie aneksu do umowy ramowej o udzielanie gwarancji kontraktowych z Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

MOSTOSTOSTAL ZABRZE S.A. („Emitent”) informuje, że w dniu 4 lutego 2022 r. MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. (spółka
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Więcej
AKCEPTUJĘ