Gospodarka / Biznes

Gliwice: 5 firm chce zbudować nowy szpital miejski

Po 8 miesiącach od ogłoszenia skomplikowanego postępowania na budowę nowego szpitala przy ul. Kujawskiej, 14 lutego w Urzędzie Miejskim w Gliwicach otwarto oferty przetargowe. Zainteresowanie inwestycją było ogromne – do UM wpłynęło 3 tysiące zapytań w toku dotychczasowej procedury. Ostatecznie na wykonawstwo zgłosiło się 5 oferentów.

Prezydent Adam Neumann ogłosił, że gliwicki samorząd podjął milowy krok w kierunku budowy nowego szpitala miejskiego. Przez wiele miesięcy konsekwentnie przygotowywano się do tego przedsięwzięcia, dysponując projektem i kompletem zgód budowlanych. Pozytywnie przeprowadzono również procedurę w Ministerstwie Zdrowia dotyczącą celowości inwestycji. Nowa lecznica przy ul. Kujawskiej będzie siedzibą ważnej miejskiej spółki – Szpitala Miejskiego nr 4, zespołu poradni przyszpitalnych. Obecne nieruchomości są wiekowe i mało komfortowe dla pacjentów, dlatego samorząd jest zdeterminowany, aby jak najszybciej zmienić ten stan.

Do przetargu przystąpiły następujące firmy:
•    Budimex SA z Warszawy (oferta na łączną kwotę 948,6 mln zł, w tym na część podstawową: 420,2 mln zł),
•    MIRBUD SA ze Skierniewic (oferta na łączną kwotę 878,5 mln zł, w tym na część podstawową: 355,8 mln zł),
•    PORR SA z Warszawy (oferta na łączną kwotę 1 mld 29,9 mln zł, w tym na część podstawową: 468,7 mln zł),
•    konsorcjum firm MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA (oferta na łączną kwotę 944,8 mln zł, w tym na część podstawową: 392,4 mln zł),
•    Mostostal Warszawa SA (oferta na łączną kwotę 887,2 mln zł, w tym na część podstawową: 363,9 mln zł).

Firma MIRBUD SA złożyła najtańszą ofertę w wysokości 878,5 mln zł na budowę PreZero Areny Gliwice. Jest to różnica około 9 mln zł w porównaniu z kolejną najkorzystniejszą cenowo ofertą.

Wiceprezydent Gliwic, Mariusz Śpiewok, wyraził nadzieję, że uda się wybrać korzystną ofertę w przetargu na budowę szpitala. Miasto ma zabezpieczone około 364 mln zł na budowę obiektu do stanu surowego zamkniętego, a także na prace związane z terenem i drogami wokół. Istnieje możliwość zwiększenia tej kwoty, co pozwoliłoby na pełne wykończenie budynku szpitala oraz wyposażenie w sprzęt medyczny. Konieczne będzie jednak pozyskanie środków zewnętrznych z Krajowego Planu Odbudowy. Informacja o wstępnych wynikach przetargu zostanie wysłana do Ministerstwa Zdrowia już 15 lutego.

Proces wyboru wykonawcy inwestycji może trwać od 3 do 6 miesięcy, ponieważ każda oferta musi być dokładnie przeanalizowana pod kątem formalnym, cenowym i punktowym. Po wyborze najkorzystniejszej oferty, wykonawca będzie musiał dostarczyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu, a następnie przetarg zostanie rozstrzygnięty.

Jolanta Górecka-Wróbel, naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych UM w Gliwicach, podkreśliła, że proces oceny ofert będzie również zależał od ewentualnych odwołań oferentów, a obecnie trwają już pierwsze wnioski o wgląd do oferty konkurenta.

Nowy szpital w Gliwicach ma być luksusowym obiektem, zaprojektowanym z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań. Budynek lecznicy ma mieć 5 kondygnacji, a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych. Szpital zostanie podzielony na 12 oddziałów z 356 łóżkami dla pacjentów w pokojach jedno- i dwuosobowych. Oprócz tego, planuje się stworzenie nowoczesnego SOR z obszarem triage, resuscytacyjnym, intensywnej terapii oraz działy diagnostyczno-zabiegowe.

Na pierwszym piętrze znajdować się będą bloki operacyjne, a także pomieszczenia dla poradni przyszpitalnych. Wszystko to ma zapewnić pacjentom wysoką jakość opieki medycznej w nowoczesnym i funkcjonalnym szpitalu.

Szpital zajmuje około 57 tys. m2 powierzchni, z rezerwą na ewentualną rozbudowę. Z myślą o wygodzie pacjentów i odwiedzających, wokół budynku znajduje się strefa relaksu z małym parkiem od strony ul. Kujawskiej, plac zabaw dla dzieci oraz teren rekreacyjno-sportowy. Planowana jest także przebudowa pobliskich dróg oraz wybudowanie ponad 350 miejsc parkingowych.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wiadomości Gliwice

About Author

Może Cię także zainteresować:

Gospodarka / Biznes

MOSTOSTAL ZABRZE SA (4/2022) Podpisanie aneksu do listu intencyjnego zawartego przez spółkę zależną z Mercury Engineering Polska Sp. z o.o.

W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 32/2021 z dnia 4 października 2021 roku w sprawie zawarcia listu intencyjnego dotyczącego realizacji
Gospodarka / Biznes

MOSTOSTAL ZABRZE SA (5/2022) Zawarcie aneksu do umowy ramowej o udzielanie gwarancji kontraktowych z Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

MOSTOSTOSTAL ZABRZE S.A. („Emitent”) informuje, że w dniu 4 lutego 2022 r. MOSTOSTAL ZABRZE Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. (spółka
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Więcej
AKCEPTUJĘ