Polityka

Gliwice: Mieszkanie+ po gliwicku. W maju nowy nabór na miejskie `m` przy ul. Dworskiej!

Gliwice od lat angażują się w program mieszkaniowy, który ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla rodzin o niższych i umiarkowanych dochodach. Projekt „Mieszkanie+ po gliwicku” został zainicjowany przez Miasto Gliwice we współpracy z miejskimi spółkami ZBM I i II TBS i do tej pory doprowadził do powstania 267 komfortowych mieszkań komunalnych na wynajem w różnych częściach miasta, a kolejne 92 są w trakcie realizacji.

Program „Mieszkanie+ po gliwicku” oferuje wysokiej jakości lokale mieszkalne dla pracujących mieszkańców Gliwic, którzy nie posiadają własnego mieszkania. Aby skorzystać z tej atrakcyjnej oferty najmu komunalnego, zainteresowani muszą spełniać określone kryteria dochodowe, mieszkać w Gliwicach i odprowadzać podatek PIT w mieście przez co najmniej dwa lata.

Nowoczesne mieszkania budowane są w różnych lokalizacjach w Gliwicach, oferowane w formule „pod klucz”.

Są to lokale w pełni wyposażone, pomalowane i podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Oferują zróżnicowany metraż, różne układy pomieszczeń, a także mieszkania przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Mieszkania na wyższych piętrach posiadają balkony, a te na parterze mają tarasy lub ogródki, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność.

Najemcy mogą korzystać z komórek lokatorskich, wózkowni i rowerowni. Niektóre miejskie budynki wyposażone są w windy i podziemne parkingi, które uzupełniają zewnętrzne miejsca parkingowe. Dodatkowo, otoczenie jest zielone, a na terenie dostępne są kolorowe place zabaw z minisiłowniami. Lokalizacja jest dogodna, blisko przystanków komunikacji miejskiej, sklepów i szkół.

Najnowsze mieszkania w Gliwicach znajdują się przy ul. Anny Jagiellonki i ul. Górnej.

W 2019 roku miasto we współpracy z miejską spółką ZBM II TBS wybudowało nowoczesny blok mieszkalny z 33 mieszkaniami komunalnymi przy ul. Anny Jagiellonki 3A w dzielnicy Łabędy. Koszt inwestycji wyniósł prawie 6,5 mln zł, z czego prawie 2 mln zł pochodziło z dofinansowania Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nowe miejskie mieszkania do wynajęcia zostały wybudowane we współpracy z ZBM I TBS w kompleksie Górna 3–5, 7–9, 11 w dzielnicy Ligota Zabrska. W pięciu budynkach znajduje się 114 komfortowych mieszkań jedno- i dwupokojowych. Cały kompleks, wraz z parkingiem wielopoziomowym, został zrealizowany w latach 2018–2023 kosztem ok. 28,3 mln zł, w ramach trzech etapów inwestycji Miasta Gliwice, przy wsparciu finansowym w wysokości prawie 14 mln zł z BGK.

W dzielnicy Zatorze, blisko śródmieścia Gliwic, znajduje się biały narożny budynek przy ul. Opolskiej 12, w którym miasto we współpracy z ZBM i TBS udostępniło do miejskiego najmu 30 wygodnych mieszkań o wysokim standardzie. Całkowity koszt budowy budynku wyniósł około 11,4 mln zł, a pozyskane wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego przekroczyło 4 mln zł.

Osiedle Dworska–Zbożowa w dzielnicy Szobiszowice jest flagowym projektem samorządowego „Mieszkania+ po gliwicku”.

Zlokalizowane w charakterystycznych, zanurzonych w zieleni biało-antracytowych budynkach przy ul. Zbożowej 9–9A–9B i Zbożowej 9C–9D, osiedle oferuje 55 jedno-, dwu- i trzypokojowych mieszkań komunalnych oraz duży, kolorowy plac zabaw połączony z efektownym skwerem rekreacyjnym. Inwestycję za kwotę ok. 18 mln zł, przy wsparciu ok. 14 mln zł z BGK, zrealizował ZBM II TBS. W planach jest również budowa nowoczesnego, miejskiego obiektu oświatowego dla ok. 200 dzieci w wieku żłobkowym i ok. 150 dzieci w wieku przedszkolnym w sąsiedztwie osiedla.

Obok nowych bloków przy ul. Zbożowej powstaje kompleks sześciu budynków budowanych przez ZBM II TBS. Trzy z nich będą przeznaczone na wynajem miasta (Dworska 10F, 10G, 10J, łącznie 105 mieszkań), a trzy na TBS (Dworska 10E, 10H i 10K, łącznie 81 mieszkań). Całkowity koszt tej inwestycji, realizowanej na rzecz miasta przez ZBM II TBS, wynosi 70 mln zł, z dofinansowaniem z BGK w wysokości około 40 mln zł. Dwa bloki – „Dworska 10F” z 35 mieszkaniami na wynajem miasta oraz „Dworska 10E” z 27 mieszkaniami w systemie TBS – już mają mieszkańców. Kolejne budynki w tej lokalizacji będą gotowe do oddania gliwiczanom do 2025 roku.

W ramach programu „Mieszkanie+ po gliwicku” w tej kadencji pozostaje jeszcze 38 mieszkań do zrealizowania. Będą one zlokalizowane przy ul. Dolnej, Rymera oraz Opolskiej.

Od 6 maja do 28 czerwca w Biurze Podawczym Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej (pl. Inwalidów Wojennych 12) oraz na stronie www.zgm-gliwice.pl będzie dostępny wniosek o wynajęcie mieszkania komunalnego w nowych budynkach przy ul. Dworskiej 10G i 10J. Miasto przygotowało łącznie 70 mieszkań o zróżnicowanym metrażu dla mieszkańców Gliwic, zlokalizowanych na nowym osiedlu Dworska – Zbożowa w ramach programu „Mieszkanie+ po gliwicku”.

W każdym budynku, który jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej i standardowo wyposażony w windę, komórki lokatorskie, wózkownię i rowerownię, znajduje się 35 mieszkań. Oferta obejmuje kawalerki oraz mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni od około 33 m2 do 67 m2. Dodatkowo, dwa dwupokojowe mieszkania na parterze, pozbawione barier architektonicznych (po jednym w każdym bloku), są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością.

Osoby zainteresowane najmem mieszkań, które prowadzą gospodarstwo jednoosobowe, będą mogły ubiegać się o lokale o metrażu do 50 m2, natomiast osoby prowadzące gospodarstwo dwuosobowe – do 60 m2. Gliwiczanie, którzy prowadzą gospodarstwo domowe składające się z co najmniej trzech osób, będą mogli wybierać spośród wszystkich dostępnych lokali z listy.

Aby starać się o wynajem mieszkania przy ul. Dworskiej w Gliwicach, konieczne jest spełnienie kilku warunków, takich jak zamieszkanie na terenie miasta, odpowiednie dochody, niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe oraz rozliczenie podatkowe za dwa ostatnie lata w gliwickich urzędach skarbowych. Wniosek o zawarcie umowy najmu należy złożyć w określonym terminie, a szczegółowe warunki można uzyskać kontaktując się z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej pod numerem telefonu 32/338-39-63, -66, -67.

Procedury aplikacji na wynajem mieszkań reguluje uchwała Rady Miasta Gliwice nr LIII/1128/2024 dotycząca ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie wynajmu lokali mieszkalnych w budynkach oddanych do użytku po 30 czerwca 2019 roku.

Obowiązujące kryterium dochodowe określa średni miesięczny dochód na osobę w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym:
– dla gospodarstwa jednoosobowego – od 4452,41 zł do 6233,36 zł
– dla gospodarstwa dwuosobowego – od 3116,69 zł do 5342,88 zł
– dla gospodarstwa trzyosobowego – od 2226,21 zł do 4452,40 zł
– dla gospodarstwa czteroosobowego i większego – od 1780,97 zł do 3561,92 zł


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wiadomości Gliwice

About Author

Może Cię także zainteresować:

Polityka

15 małopolskich uczelni podpisało porozumienie na rzecz wspierania innowacji poprzez Program Erasmus+

W Zakopanem podczas seminarium „Małopolska – wyzwania rozwojowe. Wyjście poza horyzont”, organizowanym przez Fundację GAP, zostało podpisane porozumienie o współpracy
Polityka

MFiPR: Na Konwencie Samorządowym o nowej perspektywie finansowej dla województwa śląskiego (komunikat)

– Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje: Ponad 5 mld euro z polityki spójności na lata 2021-2027 otrzyma województwo śląskie
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Więcej
AKCEPTUJĘ