Polityka

Ruda Śląska: Dzięki dofinansowaniu z UE mieszkania dla uchodźców z Ukrainy

„Wszyscy mamy nadzieję, że rosyjska agresja na Ukrainę jak najszybciej się zakończy, a zanim to nastąpi, cały czas będziemy pomagać naszym sąsiadom uciekającym przed wojną – podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk. – W tym przypadku nie musimy zabezpieczać wkładu własnego, przyznane nam dofinansowanie ma w całości pokryć koszty projektu” – podkreśla.

Adaptację przejdzie 26 zdegradowanych lokali mieszkalnych oraz 3 lokale użytkowe. Utworzonych zostanie 28 mieszkań o charakterze socjalnym. Jak zaznacza samorząd, kiedy lokale nie będą już potrzebne obywatelom Ukrainy, zostaną wykorzystane jako mieszkania o najmie socjalnym i będą służyć społeczności lokalnej.

Z komunikatu miejskiego wynika, że w zależności od stanu danego lokalu, do wykonania jest m.in. wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, naprawa sufitów i tynków, wymiana i rozbudowa instalacji wodno-kanalizacyjnej, montaż urządzeń sanitarnych, zlewozmywaka czy kuchenki elektrycznej oraz wykonanie robót wykończeniowych. Realizacją inwestycji zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Trwa już procedura wyłonienia wykonawcy pierwszego etapu zadania, obejmującego 10 mieszkań.

Koszt projektu ma wynieść 5 mln zł. „Środki w tej kwocie pozyskaliśmy z funduszy Unii Europejskiej z puli na zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla obywateli Ukrainy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – informuje wiceprezydent Aleksandra Skowronek. – Z kolei w grudniu ubiegłego roku przyznano nam z RPO 232 tys. zł na dodatkowe wyposażenie dla szkół, w których uczą się uczniowie z Ukrainy” – przypomina.

Ruda Śląska w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy gościła z różnym natężeniem kilka tysięcy ukraińskich uchodźców. Pierwsi uchodźcy pojawili się na terenie miasta już 26 lutego ubiegłego roku. Dotychczas z pomocy dotyczącej zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia skorzystało ponad 1000 osób. Obecnie w punktach zakwaterowania koordynowanych przez miasto przebywa ponad 80 osób.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wiadomości Gliwice

About Author

Może Cię także zainteresować:

Polityka

15 małopolskich uczelni podpisało porozumienie na rzecz wspierania innowacji poprzez Program Erasmus+

W Zakopanem podczas seminarium „Małopolska – wyzwania rozwojowe. Wyjście poza horyzont”, organizowanym przez Fundację GAP, zostało podpisane porozumienie o współpracy
Polityka

MFiPR: Na Konwencie Samorządowym o nowej perspektywie finansowej dla województwa śląskiego (komunikat)

– Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje: Ponad 5 mld euro z polityki spójności na lata 2021-2027 otrzyma województwo śląskie
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Więcej
AKCEPTUJĘ